Z městečka Karpacz na chatu Samotnia

Pokud chcete navštívit Krkonoše z Polské strany, tak právě pro Vás máme tip na turistickou trasu! Turistická trasa začíná v městečku Karpacz u dřevěného kostelíku Wang.


kostelík Wang

Z Hradce Králové to je zhruba 105 km, což jsou cca 2 hodiny jízdy autem. Z Hradce Králové pojedete na Jaroměr, Trutnov – v Trutnově na prvním kruhovém objezdu uhnete doprava a dále pokračujete do Polska na město Lubawka až do městečka Karpacz.

Parkovné se zde pohybuje na celý den cca 100 Kč/4 euro. Lze zaparkovat na parkovišti hned kousek od kostelíka Wang. Všude ve městě Karpacz jsou ukazatelé na kostel Wang.

Od kostela, který stojí určitě za zhlédnutí a vyfotografování se vydáte po modré turistické značce, kterou dojdete až k chatě Samotnia. Chata se nachází v Krkonošském národním parku, tudíž jinak než po svých se k ní nedostanete :). Lehkou chůzí to je cca 1,5 hodiny. Terén je sředně těžký.

Po celou dobu nemůžete zabloudit, vše je dobře značené. Po celou dobu cesty vidíte krásné panorama Sněžky. U chaty Samotnia uvidíte krásné ledovcové jezero Maly Staw, které leží na jihozápadě Polska na severní straně Krkonoš. Maly Staw leží v 1183 m n. m. a  jeho rozloha je přibližně 2,80 ha, průměrná hloubka je 3,45 m, avšak výjimkou není ani hloubka více než sedm metrů. Teplota vody v jezeře je celoročně velice chladná.


ledovcové jezero Maly Staw

Chata Samotnia nabízí domácí kuchyni, pivo, limo, kávu – na co máte chuť!


chata Samotnia

Když jsme se na chatě Samotnia dostatečně posílili vydali jsme se zpět jinou cestou, která vede podél jezera také po modré turistické značce. Celou dobu jdete pod hřeben, cca 45 minut, po té se napojujete zpátky na příchozí cestu, která Vás dovede ke kostelíku Wang.

Celá trasa se dá bez problému i s přestávkou a občerstvením zvládnout za 4,5 hodiny.

Celková trasa je cca 10 kilometrů.