Španělsko

Španělsko – rady na cestu
Španělsko – důležité informace:

!!!Nebezpečí okradení ve Španělsku je poměrně vysoké. Ve městech si dávejte pozor na kapesní zloděje!!! Doporučujeme, abyste s sebou vzali dvě kvalitní fotokopie Vašeho cestovního dokladu (občanského průkazu nebo stranu s fotografií Vašeho pasu a dvě fotografie – již mnohokrát došlo ke krádeži cestovních dokladů a veškeré náležitosti se pak snáze řeší, pokud klienti s sebou mají alespoň kopie svých dokladů). Ty ukládejte vždy odděleně od svých dokladů.
Taktiky při okrádání jsou různě kombinovány a kromě běžného kapsářství jsou používány různé způsoby odlákání pozornosti (prodej květin, „neúmyslné“ potřísnění oděvu, prokazování dostatečné hotovosti falešnému policistovi). Proto se doporučuje dodržovat hlavní zásady obezřetnosti a opatrnosti jako například:
– nemít důležité doklady a věci na jednom místě,
– pasy, letenky a větší hotovost, pokud je to možné, ponechat v hotelovém trezoru,
– nosit u sebe jen menší obnosy finanční hotovosti, pokud neplánujete provést větší nákup,
– mít odděleně od platební karty zaznamenáno její číslo a event. telefon bankovního ústavu za účelem nahlášení odcizení (ztráty) platební karty,
– neponechávat v autě doklady a cennosti atd.,
– nepřespávat na osamocených místech.
V případě, že k okradení přesto dojde, je vhodné se obrátit na nejbližší policejní oddělení, případ ohlásit a požádat o vystavení policejního protokolu.
Španělsko: cestovní doklady

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Od 1.1.2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě do států EU jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu).
Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.
Španělsko: celní předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně určitou výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity:
800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína ( z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.
Španělsko: důležité informace
Elektřina (proud, používaní redukcí)
230 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnou zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s průměrem 4,8 mm a roztečí 19 mm. Zásuvka má pak dva otvory pro kolíky, kovové uzemňovací písky na horní a spodní straně a vodí zářezy po stranách. Zástrčka i zásuvka jsou symetrické. Tento typ zásuvky funguje bez problémů se zástrčkami nejběžnějšími v Evropě (popis viz výše). Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Suvenýry:

Nejčastěji si turisté vozí olivy, olivové oleje a stolní vína. Lehké španělské stolní víno lze pořídit v přepočtu již od 30 Kč za litr. Kvalitnější španělské víno přijde zhruba na 100 Kč. Oblíbené jsou věci z kůže či keramika. Nejtypičtějším suvenýrem jsou ale kastaněty, které lze pořídit od 200 Kč. Z oblasti andaluských hor je to pak zvláště med a produkty z včelího vosku.
Ceny potravin ve Španělsku:

Potraviny:
Do Španělska není nutné vozit přehnané zásoby jídla – to, co by si člověk z domova mohl přivézt, tam přijde stejně draho. Ceny v obchodech i restauracích v tuzemsku a na španělském pobřeží a ostrovech jsou přibližně jedna ku jedné. U všeho zboží přece jen „české ceny“ neplatí. Předražená je např. nebalená zmrzlina. Kopeček v kornoutu stojí 42 korun i víc, zatímco tady stačí na to samé 10 korun. Vybírat mezi obchody na pobřeží se nevyplatí. Rozdíly mezi obchody v turistických letoviscích jsou nepatrné, levněji se dá nakupovat pouze mimo města na periferiích, kde jsou vystavěny veliké supermarkety. Turista se tam ale dostane jen autem, Španělé autobusové linky k nákupním střediskům nezřizují. Vedle základních potravin je ve Španělsku levné i ovoce a balená voda. Nejvýhodněji se dá koupit v pětilitrovém balení, které stojí v přepočtu jen asi 16,50 Kč.
Podobné jako v jiných přímořských zemích, jsou příležitostí k výhodnějšímu nákupu místní tržiště. Ovoce je na tržištích levnější než v normálních obchodech, ale chodit pro ně až na večer v naději, že trhovci ještě zlevní jako třeba v Itálii se nevyplatí – ve Španělsku jsou ovoce i zelenina stejně drahé čerstvé ráno i večer před koncem prodejní doby.

Stravování:
I turisté, kteří mají předem zajištěno stravování v hotelech, musí počítat s placením nápojů až na místě. Ten, kdo spoléhá na jídlo v restauracích, by si měl vybírat spíš menu než jednotlivá jídla, stravování ho vyjde levněji. Zatímco celé menu stojí v restauraci střední kategorie 160 až 300 korun, samotné hlavní jídlo stojí minimálně stejně. Další peníze „spolkne“ cestování v místě pobytu. Dražší než v tuzemsku jsou nejen vlaky i autobusy, ale také vstupenky do pamětihodností či vodních parků.

Zastoupení ČR ve Španělsku

Španělsko – Velvyslanectví Madrid
Velvyslanectví České republiky ve Španělsku
Embajada de la República Checa
Avda. Pío XII, 22-24, Madrid 28016
Telefon 0034/913531880, sekretariát-913531882, KO-913531896-7
Fax 0034/913531885, OEÚ-913531888, KO-913531898
madrid@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/madrid
Vedoucí úřadu Ing. Karel BERAN
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Španělsko a Andorrské knížectví
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí – pátek 08.00 – 12.30, 13.00 – 16.30
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí – pátek 10.00 – 12.00