Harrachov – cyklo pivní stezka

 

Harrachov je od Hradce Králové vzdálený 97km, což je asi 1 hodina a 35 minut cesty autem, směrem na Hořice, Novou Paku, Jilemnici, Jablonec nad Jizerou a Harrachov. Délka trasy je 45 km. Výškové převýšení 865 m.

Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek. Z hlavní silnice jedeme  vlevo po vedlejší silnici a pod obchodem na sídlišti vpravo. Dále přes celé Anenské údolí kolem sedačkové lanovky na Čertovu horu na silnici procházející Harrachovem. Zde vpravo a na začátku autobusového nádraží opět vpravo po mostě přes řeku Mumlavu. Odtud  po zelené turistické značce na  Rýžoviště. Z Rýžoviště dále přímo po pěkné tzv. Krakonošově cestě nejprve k restauraci Zátiší u lesa a odtud pak mírným, ale dlouhým stoupáním až na rozcestí na Ručičkách. I tento úsek vede po zelené turistické značce. Na rozcestí vlevo nejprve mírným, ale dlouhým stoupáním až na Dvoračky.

Dvoračky, chata. Za chatou pak vpravo po červené prudkým sjezdem na rozcestí v Sedle pod Dvoračkami. Zde vlevo po zelené nebo přímo dále po lepší cestě – po příjezdu na silnici však vlevo.

Rezek, osada, rozcestí. Po občerstvení vpravo po silnici, stále po zelené, až ke konci lesa. Zde vlevo a vzápětí vpravo opět po zelené. Za Hejlovem v mírném sjezdu z asfaltové silnice vpravo až na rozcestí níže v Bratrouchově. Na rozcestí dále -100 m pod velkým pensionem Omega který leží vpravo u cesty – ze zelené vlevo a sjezdem pak po silnici až na hlavní silnici u řeky Jizery. Zde vlevo a za Hradskem – leží vpravo za řekou – v dlouhé levotočivé zatáčce vpravo přes starý most – je vidět ze silnice. Po úzké silnici stoupáme výše, ale vzápětí odbočujeme vpravo po žluté. Po lesní zpevněné cestě pak až ke zřícenině hradu Nístějka – leží těsně u cesty.

Nístějka, zřícenina hradu. Po prohlídce zříceniny pokračujeme dále po žluté. Kamenitá cesta není v dobrém stavu a kola  asi z části povedeme. Prudké stoupání však vzápětí vystřídá lepší cesta a výše můžeme odbočit vpravo k Dykově skále – je značeno. Cestou pak, již mírným stoupáním, pokračujeme až do Vysokého nad Jizerou.

Vysoké nad Jizerou, město. Přijíždíme po silnici kolem kostela k muzeu a odbočujeme vpravo na náměstí. Přes náměstí přímo a později sjezdem, kolem lyžařského areálu v Šachtách, bez odbočení až na křižovatku ve Sklenařicích k restauraci Mexiko. Dále po silnici přímo mírným stoupáním až na první křižovatku výše asi po 1,5 km. Zde vpravo a sjezdem na další křižovatku. Zde vlevo až ke kostelu a  muzeu v Pasekách.

Paseky n. Jizerou, osada. Před kostelem vpravo a prudkým sjezdem na cestu která ji kříží asi o 500 m níže. Zde vlevo  po modré, je to tak zvaná Planýrka, a skoro po vrstevnici  až na rozcestí na Mýtě. Známou cestou pak již na začátek naší delší okružní trasy.

Trasa na mapě ZDE

Zdroj a foto: www.harrachov.cz