Podnikám v HK

Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

Republika Králové

Živé obrazy z dějin Hradce Králové v době Velké války a vzniku Československa.

„Jahůdka už zraje / v lesa vonném chladu, / hub jsou plné háje,/ nebojme se hladu.“

Stovky mužů odchází do Velké války. Vracejí se jen lístky se jmény padlých. Je hlad, řádí úplavice a španělská chřipka. Děti vypadají jako ustarané vrásčité lidičky. A pak to začne! Ženy, unavené hladem, starostí o děti, těžkou prací a nekonečným čekáním ve frontách na jídlo se vzbouří. Protestuje celý Hradec. Proti hladu, proti válce, za samostatnost a demokracii. Rakouská orlice je stržena a vhozena do Labe. Telefony řinčí. Lid si žádá sadistického plukovníka Weisse do svých rukou. Zasahují Sokolové. Maďarský pluk odmítá složit zbraně a vyhlašuje ve Skuherského továrně nedotknutelné maďarské území.  Vše se uklidní. Zůstává melancholie a smutek nad přestálým utrpením. Je podzim. Sněží. A Čechoslováci sní o moři, o národu, o rondokubismu a funkcionalismu.

Autorská hra napsaná přímo pro Klicperovo divadlo ze vzpomínek pamětníků, dobových novinových článků, deníků a písní.

 „Slyšela jste? Zabili děvče. Vzala si tři odřezky řepy z pole. Voják ji střelil do zad a chuděra klesla s prostřelenýma prsama k zemi. Při pitvě zjistili, že má v žaludku syrovou mrkev, syrovou řepu a syrové brambory! Jiného nic!“

Webová stránka akce
Datum:
8.2.2019
Čas:
10:00
Místo konání
Klicperovo divadlo Hradec Králové

Partnery serveru PodnikamVHK.cz jsou:

Kultura v Hradci Králové? Vydejte se do salónu republiky!

Máte pocit, že jediné město, kde to žije, je Praha? Pokud ano, tak jste pěkně na omylu a kalendář akcí Hradec Králové Vás o tom přesvědčí! Najděte si koncerty, výstavy, divadelní představení a další akce, které Vas zajímají a poznejte tak na vlastní kůżi, jak chutná kultura v Hradci Králově - ve městě, které bylo pro svou skvostnou architekturu a kulturní prvořadost nazváno salónem republiky. Buďte vždy v obraze a nenechte si ujít výjimečně události, které zde na Vás čekají. Tyto stránky jsou pro všechny, které Zajímá nejen kultura v Hradci Králové, ale také katalog fırem či tipy na výlet.

S PodnikamVHK vám už nic neuteče

Přihlašte se k odběru novinek a zůstaňte informováni o nových novinkách.

Copyright © 2012 Podnikamvhk.cz
Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno
Web je provozován na systému Wordpress

TOPlist