Podnikám v HK

Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

Furianti

„Furianti – všichni jste furianti – výrostkové, muži, děvčata, ženský – samej furiant!!!“

Rodinné stříbro české dramatiky? Jeden ze symbolů české národní identity? Realistické drama? Klasická česká veselohra? Nebo spíše sarkastická, břitká hra o tom, jak malé okresní ambice, půtky a žárlivosti mohou vinou lidské tvrdohlavosti, sebestřednosti, slepoty a blbosti přerůst v iracionální nenávist, nevděk, zneužití a nepochopení? V roce 1887 označil Ladislav Stroupežnický svou hru jako „komedii ze současnosti.“ A tohle označení zůstává platné i v roce 2018.

V zápase o místo ponocného, který je ve skutečnosti zápasem o pravdu a o čest, má hlavní slovo místní vesnické zastupitelstvo, které drží pohromadě jen silou vůle a tvoří jej galerie směšných figurek vejtahů, gamblerů a pytláků, kteří si při svých omezených obzorech hlídají jen ten svůj maličký dvoreček a bez rozvahy rozhodují o lidských osudech. Mít pozemky je důležitější než pravda a láska, která je v žabomyších sporech nejvíc bita. Důležité je, kolik má kdo majetku, jakou má funkci, kde všude byl a jestli je dostatečně „náš, nikam výš ti naši furianti nedohlédnou. Ti furianti, kteří se neposlouchají, nenechají nikoho domluvit a komunikují spolu formou permanentní hádky. Jsme ještě na vesnici 19. století? Anebo tady a teď? A kdo bude platit ten punč?

„Učenej – učenej. Ale co je mu to platný? Mezi učeným a vzdělaným člověkem máš – rozumíš – tenhle rozdíl: učenej člověk to má všecko z knih a z mapy, ale my, my tam všude byli a všecko jsme to viděli.“

Webová stránka akce
Datum:
7.2.2019
Čas:
19:00
Místo konání
Klicperovo divadlo Hradec Králové

Partnery serveru PodnikamVHK.cz jsou:

Kultura v Hradci Králové? Vydejte se do salónu republiky!

Máte pocit, že jediné město, kde to žije, je Praha? Pokud ano, tak jste pěkně na omylu a kalendář akcí Hradec Králové Vás o tom přesvědčí! Najděte si koncerty, výstavy, divadelní představení a další akce, které Vas zajímají a poznejte tak na vlastní kůżi, jak chutná kultura v Hradci Králově - ve městě, které bylo pro svou skvostnou architekturu a kulturní prvořadost nazváno salónem republiky. Buďte vždy v obraze a nenechte si ujít výjimečně události, které zde na Vás čekají. Tyto stránky jsou pro všechny, které Zajímá nejen kultura v Hradci Králové, ale také katalog fırem či tipy na výlet.

S PodnikamVHK vám už nic neuteče

Přihlašte se k odběru novinek a zůstaňte informováni o nových novinkách.

Copyright © 2012 Podnikamvhk.cz
Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno
Web je provozován na systému Wordpress

TOPlist