Ve čtvrtek 27.února 2020 přijďte na koncert: Štefan Margita a Moravské Klavírní Trio. Místo konání: Adalbertinum Hradec Králové. Začátek v 19:00 hodin.
Štefan Margita – tenor
Moravské klavírní trio
Jana Ryšánková – klavír
Jiří Jahoda – housle
Miroslav Zicha – violoncello
Tenorista světového formátu Štefan Margita za doprovodu renomovaného Moravského klavírního tria zazpívá v unikátním koncertě písně a opery světového repertoáru.
Svým horkokrevným tenorem rozezvučel Štefan Margita opery v San Francisku, v Miláně i Paříži . V roce 2008 oblékl šat hlavní role v opusu Leoše Janáčka Z mrtvého domu, který uvedla Metropolitní opera v americkém New Yorku. Hlasité ovace naplněných sálů nasává Štefan Margita po celém světě. Vystudoval košickou konzervatoř, v roce 1981 se stal členem souboru zpěvohry divadla v Prešově, odkud přešel na operní scénu v Košicích (1983-1986). V roce 1986 zvítězil na Pražském jaru a v srpnu téhož roku získal angažmá v opeře Národního divadla v Praze. V této době (1987-1991) byl současně sólistou Vídeňské Volksoper. V roce 1992 pak přešel do stálého angažmá ve Státní opeře Praha (1992-1994). Od roku 1998 působí jako svobodný umělec světového renomé a je opakovaně zván k hostování do Chicaga či Metropolitní opery v New Yorku.
Moravské klavírní trio se objevuje na naší koncertní scéně od roku 1997. Hned v následujícím roce se soubor úspěšně prezentoval na soutěži v italském Vercelli. Za dobu své dvacetileté existence ansámbl absolvoval stovky koncertů v ČR i v zahraničí a je pravidelným hostem nejrůznějších hudebních festivalů. Nepřehlédnutelnou činností souboru je je též spolupráce tria se špičkovými operními sólisty všech hlasových kategorií (E. Urbanová, D. Pecková, Š. Margita, A. Kalivodová, M. Isochi, a mnoho dalších), pro něž vznikla z pera violoncellisty nápaditá aranžmá téměř kompletního koncertně prováděného světového operního a operetního repertoáru. Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu – dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s živým ohlasem široké hudební veřejnosti.