Slovinsko

Slovinsko – rady na cestu

Slovinsko – důležité informace:

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Od 1.1.2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě do států EU jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu).
Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.

V souladu s předpisy EU. Daň z přidané hodnoty (slovinsky DDV) se občanům členských států EU vč. ČR nevrací. Omezení se vztahují na tabákové výrobky a alkoholické nápoje. U nich se za limit pro osobní potřebu považuje 800 cigaret nebo 200 doutníků nebo 1 kg tabáku, 10 l lihovin, 110 l piva, 90 l vína, 20 l jiných alkoholických nápojů. Další podrobnosti lze najít např. na carina.gov.si.

Zdravotní péče je na dobré úrovni, pomoc je poskytována v souladu s předpisy EU. Je třeba cestovat s Evropským průkazem zdravotního pojištění, který vydává konkrétní zdravotní pojišťovna, cestovním pasem či občanským průkazem.
V urgentních případech se lze obracet přímo na nemocnici nebo smluvního lékaře, který má kontrakt s ZZZS. Ve Slovinsku není poskytována ze základního pojištění celá zdravotní péče zdarma. Platí se zde spoluúčast (lékařské ošetření 5 – 25 % /první pomoc bez spoluúčasti/, stomatologické ošetření 15 – 75 % /rovněž pouze u smluvního stomatologa ZZZS/, 25 % za hrazené léky a až 100 % za ostatní léky, hospitalizace – 25 %, doprava za účelem ambulance, jež nebyla urgentní – 70 %.).
Pokud je nutno z jakéhokoliv důvodu zaplatit péči v hotovosti, je třeba uschovat originály účtů a po návratu do ČR se obrátit na pobočku vlastní české zdravotní pojišťovny. Ta do určité doby náklady proplatí do výše, která by byla uhrazena ze strany ZZZS. Pokud účet nepřesahuje 1.000 EUR, lze danou českou zdravotní pojišťovnu požádat o proplacení účtu do výše českých tarifů.

Důležitá telefonní čísla a další vybrané kontakty:
Policie: 113
Hasiči 112
Zdravotní a záchranná služba 112
Evropské nouzové tel.č. 112

Oficiální měnou je EURO (€). Kreditní karty jako Visa, Mastercard, Eurocard, American Express, atd. přijímají hotely, restaurace, obchody a některé čerpací stanice.

Banky: pondělí až pátek 8.00 – 12.00 a 15.00 – 17.00, sobota 9.00 – 12.00 (pouze některé banky)

Pošty: pondělí až pátek 8.00 – 18.00 hod., sobota 8.00 – 12.00 hod.

Obchody: pondělí až pátek 8.00 – 19.00 hod., sobota 8.00 – 13.00 hod. Některé obchody jsou otevřeny i v neděli.

Elektrické napětí: 230 V (jako v České republice). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Klimatické podmínky
Na většině území převládá kontinentální podnebí s velkými teplotními rozdíly; průměrné teploty v lednu jsou -1 °C, v červenci 23 °C. V Alpách je podnebí vysokohorské: dlouhá chladná zima a kratší léto s četnými srážkami zejména v Julských a Kamnicko-Savojských Alpách (okolo 1 500 mm ročně); se stoupající nadmořskou výškou je klima drsnější. Na pobřeží Jadranu je klima středomořské: velmi teplé a slunečné léto s mírnější zimou, přičemž sluníčka je 2 tisíce hodin ročně. Důležitým alpským větrem je teplý „fén“, pro pobřeží jsou typické silné nárazové větry: burja (bora, až 45 m/s) vane ze severovýchodu, jugo (až 15 m/s) od jihozápadu. V Alpách jsou pozorovány mírné seismické otřesy. Pro koupání jsou optimální červen a červenec, pro turistiku září a říjen.

Ochutnávka vína v restauraci přijde koštujícího návštěvníka zhruba na 3,4 €, tedy asi 92 korun za jeden litr. Při nákupu v obchodě zaplatí zákazník za litr vína od 2,1 € podle druhu. Kvalitnější druhy vín jsou ale dražší. Nejlepší slovinská vína jsou z oblasti Drava. Mezi nejlepší patří Rizling, Traminac a Sauvignon. Ve slovinské kuchyni je znát vliv Rakouska a Německa. Slovinsko je také známé svými rybími specialitami.

Turisté většinou nejezdí do Slovinska k moři – slovinské pobřeží je krátké – ale spíše do hor.

Největší zajímavosti: Lublaňský hrad, centrum Lublaně. Istrijské pobřeží (luxusní středisko Portorož, skromnější Koper, Piran, Izola, Ankaran). V Alpách je známé středisko Bled, kde se nachází jezero s kostelíkem na ostrůvku uprostřed. Stejně jsou velmi zajímavé Julské Alpy pro pěší turisty, zvláště v oblasti Bohinjského jezera. Postojenská jeskyně (Postojnska jama) a systém Škocjanských jeskyň (Škocjanske jame). Množství minerálních pramenů a s nimi souvisejících lázní.

Zastoupení ČR ve Slovinsku

Slovinsko – Velvyslanectví Ljubljana
Velvyslanectví České republiky ve Slovinsku
Veleposlaništvo Češke Republike
Riharjeva 1, Ljubljana 1000
Telefon 003861/4202450, KO- 00386 4202453, 00386 4202464
Fax 003861/2839259
ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
Vedoucí úřadu Doc. Ing. Petr VOZNICA, CSc.
Funkce velvyslanec
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Republiku Slovinsko
Časový posun 0 hod.
Provozní hodiny úřadu pondělí – pátek 07.45 – 16.15
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí, středa, pátek 09.00 – 12.00

ZDROJ