Muzeum

Jedno z největších vlastivědných muzeí shromažďuje, spravuje a co je důležité pro návštěvníky, hlavně zpřístupňuje archeologické, historické, numismatické, etnologické a přírodovědecké sbírky. Z přírodovědeckých se zaměřuje především na zoologii, botaniku, geologii, malakologii a entomologii. Muzeum vedle vlastní vědecké a výzkumné činnosti organizuje odborné konference, pořádá výstavy a expozice a další kulturně-společenské akce, které jsou vyhledávaným cílem pro širokou veřejnost.

Vznik muzea je datován již do roku 1880, čemuž předcházel významný podnět, kterým byla pořádaná výstava starožitností a památností konaná roku 1879. Předměty vystavené při této příležitosti město postupně zakoupilo do sbírek nově budovaného muzea. Jeho součástí se staly také cenné městské památky uchovávané doposud na radnici. Velké množství archeologických sbírek bylo pořízeno v souvislosti s bouráním městských hradeb. První návštěvníky muzeum přivítalo pět let po svém založení v kapli svatého Václava v domě čp. 33 na Žižkově náměstí. V té době byly sbírky umístěny v několika budovách a tak se začalo uvažovat o stavbě nové budovy, která by vyhovovala všem tehdejším požadavkům. Nový objekt byl postaven na Eliščině nábřeží podle návrhu významného architekta Jana Kotěry.

Na co se můžeme přijít podívat? Královéhradecké muzeum nabízí kromě stálých expozic různé tematické výstavy, které zaujmou snad každého návštěvníka. Pro děti je připraven dětský ateliér, kde mohou strávit nejen volný čas, ale také po návštěvě expozic doplnit další zajímavosti k danému tématu. Zvláště zajímavé jsou pak interaktivní vzdělávací programy pro mateřské a základní školy.  Prohlídku můžete zakončit v kavárně Muzeum, která je zařízena ve stylu první poloviny 20. století a k dobré kávě si přečíst i dobový tisk. Dnes je součástí Muzea východních Čech také Památník bitvy 1866 na Chlumu.

OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ

AKCE

Zdroj: http://www.muzeumhk.cz