Itálie

Itálie – rady na cestu
Itálie: cestovní doklady a režim vstupu:

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Od 1.1.2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě do států EU jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.
Itálie: celní předpisy:

Omezení množství platí pro následující kategorie spotřebního zboží:
– 800 ks cigaret nebo 400 ks cigaret o váze 3 g/ks nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku,
– alkoholické nápoje mohou dovážet osoby starší 17 let (10 l alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 22%,
20 l alkoholických nápojů s obsahem nepřesahujícím 22 % alkoholu, 2 l lehkých vín ),
– 90 l vín, z toho 60 l šumivého vína, 110 l piva
Dovoz valut není omezen, vývoz hotovosti je omezen na částku 10.330 Euro, nad zmíněnou částku je třeba vyplnit prohlášení o dovozu/vývozu peněz.

Bezpečnostní situace je v zásadě stejná jako v jiných evropských zemích, pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech i v bytech.
Doporučuje se nenakupovat cenné zboží a elektroniku u pouličních prodejců a na trzích, požadovat vždy daňový doklad.
V Itálii je platný zákon na potírání obchodu s padělanými výrobky, podle nějž může být za nákup zboží u plážových či pouličních prodejců pokutován zákazník částkou do výše 10.000 EURO. V turisticky oblíbených destinacích jsou na tuto skutečnost turisté upozorněni prostřednictvím vývěsek a plakátů na veřejných místech či dopravních prostředcích.
Doporučujeme nenosit pohromadě osobní doklady a všechny peníze
– nespouštět svá osobní zavazadla ani příruční tašku z dohledu
– cenné předměty /zlato, videokamera, fotoaparát apod./ nevystavovat příliš na veřejnosti
– při cestování osobním vozem v městském provozu je vhodné v autě se zamknout, zamezí se tak možnému odcizení osobních zavazadel při zastavení na křižovatce
– za porušení zákazu kouření, který platí prakticky ve většině uzavřených místností přístupných veřejnosti (včetně restaurací a barů) může být uložena vysoká pokuta.
Dále bychom doporučili, aby čeští občané byli, pokud je to možné, vybaveni mobilním telefonem, měli kontakt na rodinné příslušníky, přátele a známé, kteří by jim byli schopni poskytnout finanční pomoc v případě nouze.
V Itálii je velmi přísný zákon o nošení tzv. chladných zbraní (nožů, mačet…), proto doporučujeme tyto používat pokud možno jen v kuchyni.

Důležitá telefonní čísla:

karabiníci . . . 112
policie . . . 113
hasiči . . . 115
první pomoc . . 118
Itálie – důležité informace:

Čas je stejný jako v naší republice, ale je oproti nám posunut celkový denní režim, to znamená, že den začíná později, ale také později končí. Je zvykem dodržovat cca od 13.30 do 16.00 hod. odpolední siestu, takže v tuto dobu jsou, až na některé výjimky, uzavřeny obchody, banky.

Kreditní karty American Express, Visa, Mastercard, Eurocard, Mastercharge jsou běžně přijímány v hotelích, restauracích a obchodech, v servisech a u většiny čerpacích stanic a v bankomatech. Na mnoha místech lze platit platební kartou – je to pohodlné, rychlé, za útratu v obchodě si banky neúčtují poplatek.

Obchody: pondělí – sobota od 8.30 nebo 9.00 do 13.00 hod. a od 15.30 nebo 16.00 do 19.30 nebo 20.00 hod.

Banky: pondělí – pátek 8.30 – 13.30 a 15.00 – 16.00 hod., směnárny na hraničních přechodech, letištích, příp. nádražích jsou otevřeny do večerních hodin nebo nepřetržitě.

Pošty: normální provoz 8.30 – 14.30 hod., pouze některé úřady 8.30 – 19.30 hod. (pondělí – pátek)

Muzea: galerie jsou obvykle v pondělí zavřeny. Podrobné informace lze získat na této internetové adrese:www.museionline.it
.

Elektrické napětí: 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Často se také vyskytuje zástrčka, která má dva kolíky v jedné řadě a mezi nimi navíc uprostřed zemnicí kolík.
Doporučujeme redukci do zásuvek.

Počasí:

Léta jsou velmi horká, zvláště na jihu země. Jaro a podzim jsou mírné a slunné. Zima na jihu je mnohem teplejší a sušší než ve střední a severní části Itálie. Hornaté oblasti na severu země jsou studené s množstvím sněhu v zimním období. Pro návštěvu Itálie je vhodné jakékoli období během roku. Letní sezóna trvá od dubna do září. Říjen a listopad je někdy deštivý, závisí to na oblasti. Zimní sportovní sezóna začíná v prosinci a končí v březnu až dubnu. Průměrné teploty: Řím – v létě mezi 20 – 30°C, v zimě mezi 5 – 12°C, Neapol – v létě mezi 18 – 28°C, v zimě mezi 4 – 12°C, Sardinie – v létě mezi 22 – 30°C, v zimě mezi7 – 14°C.

Nejlevněji se nakupuje v supermarketech mimo centra turistických středisek. Krámek ve vsi, který vypadá na první pohled chudě a levně, může být ještě dražší než supermarket. Před pravidelnými nákupy se rozhodně vyplatí otestovat několik nejbližších obchodů. Ovoce a zeleninu je výhodné nakupovat v tržnicích. Levnější i o polovinu bývá vždy v podvečer, kdy už se prodejci chystají balit. Ovšem nutno říct, že nabídka je v tuto dobu velmi chudá.

Italská kuchyně je vynikající, počítá se ke třem nejlepším kuchyním na světě. V minulosti dala také základ kuchyni francouzské a do jisté míry ovlivnila i jiné evropské kuchyně. Z masa je nejoblíbenější maso telecí, i když ze všech ostatních druhů masa (včetně levných) se připravují znamenité pokrmy. Maso se většinou dusí, peče nebo griluje, před grilováním se zpravidla nakládá do oleje s přísadou bylinek a koření. Častou součástí jídelníčků bývají kuřata, na jejichž úpravu vlastní italská kuchyně řadu skvělých receptů – na víně, s rajčaty, s paprikami apod. Oblibě se těší také ostatní drůbež a zvěřina, včetně koroptví, bažantů, sluk a křepelek. Italové dovedou skvěle využívat darů svého moře (frutti di mare) – ústřic, mušlí, raků, krabů, humrů, langust, sépií, mnoha druhů ryb – k přípravě široké palety chutných pokrmů.

Ryby připravují nejčastěji na grilu, smaží nebo pečou na olivovém oleji s přísadou citrónové šťávy a čerstvých bylinek. Z ryb připravují – zejména podél celého pobřeží – různé druhy polévek. Italové mají ve velké oblibě polévky. Na světoznámou „minestrone“ – hustou polévku s velkou dávkou zeleniny, s rýží nebo těstovinami – nemají italské hospodyně jednotný recept; připravují ji ze zeleniny, která je právě na trhu.

V jižní Itálii jsou již po staletí denním pokrmem těstoviny, jež se vyrábějí v mnoha podobách a upravují na mnoho způsobů. Oblíbené jsou také těstoviny zelené, připravené se špenátem. Těstoviny se podávají obvykle jako samostatný chod, zřídka jako příloha. Některé druhy těstovin, např. canneloni, ravioli, tortellini, se podávají s masovou, šunkovou nebo sýrovou náplní. V severní Itálii je denním pokrmem rýže. Nejčastěji se podává jako hlavní pokrm (např. milánské rizoto), nikoliv jako příloha. Pizzy se připravují také s jinými náplněmi a v různých velikostech. Podávají se k vínu, pivu, jako hlavní chod, malé pizzy jako předkrm. Zelenina je oblíbená v celé zemi – zejména chřest, baklažány, artyčoky, tykvičky, fenykl, rajčata a papriky… Podává se syrová jako salát nebo dušená jako příloha k masu; vařená se téměř nevyskytuje. Při přípravě mnoha italských pokrmů je nezbytný určitý sýr, který pokrmu dává určitou konzistenci a správnou chuť – Mozzarella, Gorgonzola, Parmagiano, a přísada bylinek a koření – petrželka, origano, šalvěj, bazalka, rozmarýn, fenykl…

Mezi mnoha druhy vín stojí za zmínku Chianti, Frascati, Barolo, Barbera, Asti Spumante, Aleatico, Marsala (Sicílie) a Vernaccia (Sardinie).

Pokud se turista rozhodne nešetřit na místních specialitách, měl by ochutnat například tradiční šunku prosciutto, za sto gramů zaplatí zhruba 60 až 70 Kč, mozzarelu prodávanou v sáčcích naplněných vodou – 250 g stojí zhruba 50 Kč. Pravou italskou pizzu lze v restauraci ochutnat zhruba za 5 € a více, tedy v přepočtu od 135 korun.

Zastoupení ČR v Itálii:

Velvyslanectví České republiky v Itálii
Via dei Gracchi 322, Roma 00192
tel: 0039/06/3609571-3
fax: 0039/06/3244466, KO-36095740
Web: www.mzv.cz/rome
titulář RNDr. Vladimír ZAVÁZAL, CSc.
funkce velvyslanec
Provozní hodiny úřadu pondělí – pátek 07.45 – 16.15

ZDROJ