Z Pece pod Sněžkou na Sněžku

Z Hradce Králové do Pece pod Sněžkou to je 71 kilometrů, což je asi hodinka a patnáct minut cesty autem.  V Peci pod Sněžkou zaparkujeme na parkovišti, jehož GPS je: 50°41’59.477″N, 15°44’10.618″E. Cena parkovného se pohybuje kolem 150 Kč za den. Z parkoviště se vydáme po modré turistické trase.  Dojdeme k rozcestníku Pec pod Sněžkou – odbočka k lanovce. Pokračuje stále po modré turistické značce.

Po cca 2 kilometrech dojdeme k rozcestí Obří Důl. Držíme se stále po modré značce. Obří Důl se rozkládá mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky. Jedná se o údolí ledovcového původu. Dříve se tu těžily měděné, železné a arzénové rudy!

Po levé straně budeme míjet pamětní desku Karla Kaviny. Dále po levé straně narazíme na Boudu pod Sněžkou, kde se v útulné restauraci s krbem můžeme posilnit a občerstvit se.


Bouda pod Sněžkou

 Těšit se zde můžete na české, tak i krkonošské specialitky. Při pěkném počasí se tu i griluje na venkovní zahrádce s neuvěřitelným výhledem! Rozhodně to stojí za to se tu zastavit!


venkovní posezení a intriér restaurace

Po odpočinku se vydáme dál po modré značce až dojdeme ke kapličce – Obří Důl. Kaplička byla postavena roku 1873 a nachází se ve výšce 945 m.n.m. Držíme se stále po modré. Dále bude následovat Důl Kovárna. Do dolu můžete absolvovat prohlídku, pouze v letních měsících od čtvrtka do neděle. Rezervaci prohlídky je nutné provést předem v galerii Veselý výlet v centru Pece pod Sněžkou (tel. 499 736 130). Cena prohlídky se pohybuje od 180 Kč.

 
Kaplička Obří Důl a Důl Kovárna

Pokračujeme stále po modré, dojdeme k vodopádu Rudného potoka, který se nachází ve výšce 1225 m.n.m. Nachází se zde Vodárna pro Sněžku v Obřím dole. Dále po levé straně můžeme vidět Dixův kříž. Dojdeme až k rozcestníku Obří sedlo. V nohách máme už 5,3 kilometrů. Zde se vydáme doprava na červenou turistickou trasu, kde se kocháme krásnou krajinou  a po levé straně vidíme do Polska. Dojdeme až na vrchol Sněžky, která má 1603 m.n.m. a je nejvyšší horou České republiky. Na vrcholu Sněžky se nachází Polská bouda,  Poštovna a kaple sv. Vavřince. Díky své výšce Sněžka poskytuje panoramatický výhled do daleké krajiny České republiky a Polska.


Polská bouda

Až se tou nádherou pokocháme, odpočineme si, vydáme se na zpáteční cestu. Abychom nešli tou stejnou trasou, tak se vydáme po žluté turistické značce. Dojdeme k rozcestníku nad Růžovohorským sedlem a pokračujeme stále po žluté až k Růžové hoře, dále k rozcestníku Růžohorky. U rozcestníku Růžohorky se vydáme po zelené turistické značce doprava, kde půjdeme kolem Boudy Růžohorky. Můžeme se zde občerstvit. Bouda Růžohorky byla postavena v roce 1903. Leží 1280 m.n.m. v nádherném prostředí.


Bouda Růžohorky

Pokračujeme po zelené, dojdeme k rozcestníku Pod Větrníkem, kde se vydáme na žlutou turistickou trasu, pak se napojíme na modrou a dojdeme až k parkovišti odkud jsme vycházeli.

Mapu trasy najdete ZDE:

Celková trasa 12,5 kilometrů.

Ubytování můžete využít v nedalekém rodinném penzionu Stará Škola.