Z Harrachova na Čertovu Horu

Harrachov je od Hradce Králové vzdálen 97 kilometrů, což je hodinka a 45 minut cesty autem. Směrem na Hořice, Jičín, Nová Paka, Jilemnice, Jablonec nad Jizerou , Rokytnice nad Jizerou a Harrachov. V Harrachově zaparkujeme na parkovišti, jehož GPS je: 50°46’8.283″N, 15°26’23.916″E.

Z parkoviště se vydáme přes řeku Mumlavu směrem ke Krkonošskému muzeu. Hned vedle muzea se nachází lesnická a myslivecká expozice Šindelka. Zde se napojíme na modrou turistickou značku. Jako záchytný bod nám slouží nadchod nad hlavní silnicí, kde pokračujeme lesní cestou. Po 1,3 kilometrech dojdeme k rozcestníku Mumlavský vodopád.

Mumlavský vodopád

Kde hned za Mumlavskou boudou po pravé straně zahneme dle ukazatelů doprava na Mumlavský vodopád. Jsou nejbohatším vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů.

Mumlavská bouda

Po krátkém seznámení a vyfocení se u vodopádu pokračujeme dále po modré turistické značce podél řeky Mumlavy. Od Mumlavských vodopádů půjdeme nádhernou lesnatou krajinou 4,4 kilometrů, než dojdeme k rozcestníku Krakonošova snídaně. 

 

Od rozcestníku se vydáme doprava na žlutou turistickou značku, směrem Zadní Plech, rozcestník Ručičky. U rozcestníku Zadní Ples pokračuje dále po žluté značce až dojdeme k rozcestníku Ručičky. Dále po žluté k rozcestníku Ručičky – kiosek, kde se můžeme občerstvit. Odtud navazujeme na modrou turistickou značku směrem na Čertovu pláň.

Ručičky – kiosek

Čertova pláň se nachází 974 m.n.m. mezi Plešivcem a Kostelním vrchem. Na severní straně pláně protéká Ryzí potok a vede tudy Krakonošova cesta, určena pro pěší turisty a cykloturisty. Držíme se stále modré značky až dojdeme k rozcestníku Studenov. Pokračujeme po modré, kde po levé straně míjíme chatu Studenov až k rozcestníku Janova skála. Zde je odbočka doleva cca 150 metrů na Janovu skálu. Tato mohutná skála, byla pojmenována po hraběti Hannu von Harrachovi. Vrátíme se zpět na modrou značku a pokračujeme dále až na Čertovu horu.

Janova skála

Čertova hora se nachází v Krkonošském národním parku 1021 m.n.m. a máme z ní výhled na sportovní skiareál Harrachov a přilehlé lanovky, přičemž jedna vede na Mamutí skokanský můstek zvaný K180. Lanovka Čertova hora – Harrachov je v provozu denně od 8:00 do 18:00 hodin. Takže pokud by se Vám nechtělo pěšky, můžete si podstatně zkrátit cestu lanovkou a kochat se nádherným výhledem. Doba jízdy je cca 9 minut. http://www.lanovka-harrachov.cz/

Pokud tedy zvolíte lanovku, dojedete až do Harrachova, po té se vydáte po modré turistické značce směrem informační středisko až na parkoviště, ze kterého jsme vyházeli.

Pokud zvolíte trasu pěšky, držíme se po modré směrem rozcestník pod Čertovou horou. Kde se napojíme na zelenou značku, půjdeme přes skokanské můstky do Harrachova. Stále můžeme sledovat lanovku, která bude naším ukazatelem do Harrachova. Dojdeme k restauraci David, kde se vydáme doprava po modré turistické trase až k parkovišti ze kterého jsme vycházeli.

Mapu trasy naleznete ZDE

Celková délka pěší trasy je 17 kilometrů, což je 4 hodiny chůze bez přestávky.