Ze Stříbrnice na Kralický Sněžník

Obec Stříbrnice je od Hradce Králové vzdálena 119 kilometrů, což jsou 2 hodinky cesty autem. Směrem na Vamberk, Žamberk, Králíky, Staré Město a Stříbrnice. Auto můžeme nechat na parkovišti u lesa, jehož GPS je 50°10’51.863″N, 16°53’43.907″E.

Vyrazíme po žluté turistické značce, kde po ujití zhruba 700 metrů lesní cestou narazíme na rozcestník s názvem Pod Návrším. Pokračujeme doprava dále po žluté. Po dalších cca 300 metrech po levé straně spatříme chatu Návrší. Tato chata byla postavena v roce 1928 ve výšce 899 m.n.m.


chata Návrší

Pokračuje stále po žluté turistické trase až dojdeme k rozcestníku Návrší – tur.chata. V tuto chvíli jsem ušli 1,3 kilometrů. Cca 20 minut chůze. Od rozcestníku se držíme stále po žluté. Celou cestu jdeme lesem. Dalším bodem je rozcestník Nad Adéliným pramenem u něhož neodbočujeme a stále pokračujeme po zpevněné asfaltové cestě lesem dál po červené turistické značce směrem na Stříbrnická – sedlo. U tohoto rozcestníku pokračujeme stále po červené. Máme za sebou cca 5 kilometrů. Hodinka chůze.

Stále se držíme červené značky až k rozcestníku Franciska (chata HS). Odtud pokračujeme stále po červené. Po 700 metrech uděláme malou odbočku doprava, kde se nachází ve výšce 1423 m.n.m.  soška Slůně na kamenném pylonu, která tam byla umístněna již v roce 1932.


socha Slůně

Po krátké prohlídce se vrácíme na červenou turistickou značku směrem na Pramen Moravy. Tento Pramen je upraven do podoby kamenné studánky ve výšce 1380 m.n.m.


Pramen Moravy

Od Pramene Moravy to je už na Kralický Sněžník pouhých 300 metrů, stále po červené. Kralický Sněžník se náchází ve výšce 1424 m.n.m. a najdeme ho mezi Jeseníky a Orlickými horami. Z vrcholu je překrásný výhled na Hrubý Jeseník, Orlické hory, Krkonoše a Beskydy. Za dobrého počasí dohlédneme až do Olomouce. Nachází se na státní hranici s Polskem.


vrchol Kralický Sněžník

Na vrcholu Kralického Sněžníku se již nenacházejí žádné stavby, zmiňujeme to proto, protože v roce 1899 tu stála Rozhledna. Celá část tohoto pohoří patří do NPR Kralický Sněžník. Zpět se vydáme stejnou trasou.

Mapu trasy najdete ZDE

Celková délka trasy je 14 kilometrů.