ze Špindlerova mlýna přes Medvědín k Pramenu Labe

Špindlerův mlýn je od Hradce Králové vzdálen cca 88 kilometrů, což je hodinka a 45 minut cesty autem. Z Hradce Králové se vydáme směrem na Hořice, Novou Paku, Studenec, Vrchlabí a na Špindlerův Mlýn.

Auto zaparkujeme na parkoviště hned pod lanovkou na Medvědín – pro přesnou polohu využijte GPS: 50°44’1.212″N, 15°36’25.416″E. Parkoviště je placené – 150 Kč na celý den.

Necháme se vyvézt lanovkou na Medvědín, koupíme si pouze cestu nahoru, která vyjde na 140 Kč, děti 100 Kč. Medvědín se nachází ve výšce 1235 m.n.m. Když nás lanovka vyveze na vrchol, tak se vydáme po červené turistické trase, kde můžeme po pravé straně navštívit Šmídovu vyhlídku.

Takto dojdeme až na Vrbatovu boudu – kde si můžeme odpočinout a občerstvit se v útulné restauraci nebo bufetu. U Vrbatovy boudy stojí Mohyla Hanče a Vrbaty. Po občerstvení a odpočinku se vydáváme dále po červené turistické trase.


Vrbatova bouda

Cestou narazíme na Hančův pomník a můžeme se zde kochat krásnou krajinou. Uvidíme Pančavský vodopád, zastavíme se na Abrožově vyhlídce a dojdeme až k Labské boudě.


Pančavský vodopád

U turistického rozcestí Labská bouda pokračujeme po červené turistické trase, která nás zavede k Prameni Labe.


Labská bouda

Od Pramene Labe se vrátíme krátkou procházkou zpět k turistickému rozcestí Labská bouda a pokračujeme doleva po modré turistické značce do Špindlerova mlýna. Dojdeme k turistickému rozcestí pod Labskou boudou, u kterého jdeme dál po modré turistické značce.


Pramen Labe

Cestou dolů vidíme Labský vodopád a budeme sestupovat po kamenech. Příroda tu je opravdu nádherná! Dostaneme se až do Labského dolu, který se rozkládá mezi Dívčími lávkami a Labskou loukou s prameny Labe.

Držíme se stále po modré turistické trase, která vede zpět do Špindlerova mlýna. Cesta nás zavede k Malému Labskému vodopádu, po chvíli uvidíme i Medvědínský vodopád. Dojdeme až k parkovišti, kde máme auto a vyrážíme zpět do Hradce Králové :).

Celková trasa je cca 15,5 kilometrů.

Naproti parkovišti se nachází Aquapark Špindlerův Mlýn, kde si odpočne opravdu každý, nejen po túře. Doporučujeme vřele navštívit. Těšit se můžete na tobogány, vodní atrakce, divokou řeku, rekreační bazén 28 st., malou a velkou vířivku 33 st., odpočinkovou zónu s lehátky a welness.

Ubytování můžete využít v nedalekém rodinném penzionu Stará Škola.