Údolí Peklo – Nové Město nad Metují

 

Údolí Peklo se nachází v Novém Městě nad Metují a je od Hradce Králové vzdáleno 36km, což je asi 45 minut cesty autem směrem na Černilov, Králova Lhota, Bohuslavice, Krčín a Nové Měto nad Metují.

Pro lepší orientaci využijte GPS: 50° 22′ 44.98″N 16° 11′ 11.945″E

Osada Peklo se nachází v hlubokém údolí řeky Metuje. Najdete zde stejnojmennou výletní restauraci, dílo architekta Dušana Jurkoviče.
Peklo je jednak osada, jednak výletní restaurace, jednak údolí. Úbočí hlubokého údolí má z jedné strany vrcholný bod v Sendražském kopci a z druhé strany v krásné scenérii Koníčka, součásti to Hunčovských hor. V Pekle bývaly dva mlýny. Ve mlýně na Olešence, který Jurkovič přeměnil ve výletní restauraci nebo útulnu, jak se dříve říkalo, se občerstvení podávalo už dříve. Nic zvláštního, ale voda nebo pivo a chléb s máslem a syrečky. To vše po pětikilometrové chůzi z Nového Města nebo z Náchoda přišlo k chuti.
Peklo je celoročně volně přístupné (ideálně pěšky či na kole, autem lze ale dojet až do středu rezervace k Bartoňově útulně)

Nejbližší aut. zast. Nové Město nad Metují-Rychta (cca 2,3 km); nejbližší vlak. zast. Nové Město nad Metují (cca 3,2 km)

Zaparkovat lze u rozcestí U Liščí boudy (vstup do rezervace), Bartoňova útulna (střed rezervace, restaurace)

Nejkratší trasa (7,7 km)

Zaparkujte na rozcestí U Liščí Boudy. Přejděte most přes řeku Metuji a pokračujte po červené značce proti proudu řeky až k Bartoňově útulně (cca 3,8 km). Stejnou cestou zpět, viz mapa trasy. Na této trase navštívíte nejpoutavější a nejfotogeničtější scenerie, jaké údolí Metuje v Pekle nabízí.

Pěšky Pekelským údolím z Nového M. n. M. do Náchoda (13 km)

Z aut. zast. Nové Město-Rychta jděte po červené značce k Bartoňově útulně (5,5 km). Odtud po žluté stále podél Metuje až do Náchoda na aut. a vlak. nádraží (7,5 km), viz mapa trasy. Od rozcestí U Liščí boudy vede pěkná pěšina podél řeky Metuje až k Bartoňově útulně (shodné s předchozí trasou). Od útulny až do Náchoda vede podél Metuje perfektní lesní asfaltka ideální pro cyklisty a inline bruslaře.

Pěší okružní výlet z Nového města nad Metují (16 km)

Z aut. zast. Nové Město-Rychta jděte po červené značce k Bartoňově útulně (5,5 km). Odtud po modré do obce Sendraž (3,6 km). Dále po zelené do Libchyně a Libchyňským údolím až na Husovo náměstí v Novém M. n. M. (5,7 km). Z centra (1,2 km) Komenského ulicí (společně s červenou, zelenou, modrou a žlutou značkou) na výchozí aut. zast., viz mapa trasy.

Zdroj tras: www.itras.cz/peklo