Trasa z Nového Města pod Smrkem na Smrk

Nové Město pod Smrkem je z Hradce Králové vzdáleno 136 km, což je asi dvě hodinky cesty autem. Zaparkujeme na lesním parkovišti, přesná GPS: 50°54’53.693″N, 15°14’8.606″E. Parkovné stojí cca na den 80 Kč. Jiné parkoviště v blízkosti není! A do města dost daleko – doporučujeme využít toto parkoviště.

Z turistického rozcestí u parkoviště s názvem U Spálené hospody – (kde se již žádná hospoda nenachází, v roce 2012 zde bylo rychlé občerstvení – karavan a mobilní půjčovna kol) se vydáme po  modré turistické značce směrem k pramenu Novoměstské kyselky, která je vzdálena 800 metrů od parkoviště  –  můžeme si zde načepovat pravou pitnou kyselku, pro kterou si chodí místní lidé již desítky let a má léčivé účinky.


Pramen Novoměstské kyselky

Pro kyselku musíte odbočit doleva cca 100 metrů – pak se musíte vrátit zpět na původní cestu. Dále pokračujeme po modré turistické trase, kterou dojdeme až k rozcestníku Streitův obrázek – ušli jsme cca 2,3 km. Pokračujeme stále po modré značce až dojdeme ke studánce – Pramen mládí – je to zhruba na 4 km naší cesty.


rozcestí Streitův obrázek a Pramen mládí

Dále pokračujeme po modré turistické trase až na vrchol Smrk, který se nachází ve výšce 1124 m.n.m. Celková délka ušlé trasy je 5 km. Na vrcholu Smrku – můžeme navštívit Rozhlednu Smrk, ze které za příznivého počasí a dobré viditelnosti můžeme spatřit Krkonoše, Lužické hory, Říp, Bezděz a třeba také i Polsko. A nesmíme zapomenout na krásné panorama Jizerských hor!
Cestou na rozhlednu po levé straně můžeme také spatřit památník T. Körnerovi.


Rozhledna Smrk

Zpět můžeme použít stejnou trasu po modré značce k Pramenu mládí, po té k rozcestí Streitův obrázek, k prameni Kyselky a k parkovišti. Celková trasa je 10 km.

Ale my zvolíme jinou cestu a to tuhle: vrátíme se zpět k rozcestníku Smrk a vydáme se doprava po zelené turistické trase.  Po cca 200 metrech uhneme doleva na zelenou turistickou trasu. Po zelené trase pokračujeme až k rozcestí Streitův obrázek. Tady pokračujeme dále stále po zelené značce až dojdeme k parkovišti.

Celková trasa je 11,5 kilometrů.