Trasa z Horního Hanychova na Ješteď

Horní Hanychov je od Hradce Králové vzdálen 100 kilometrů, což je hodinka a půl cesty autem. V Horním Hanychově zaparkujeme na centrální parkovišti, jehož GPS je: 50°44’15.945″N, 15°0’40.653″E. Je to blízko informačního centra. Pokud Vám nevyhovuje GPS, zvolte adresu: Ještědská 479, Liberec 460 08.

  

Z parkoviště se vydáme po červené turistické značce směrem na Pláně pod Ještědem.  K Pláním pod Ještědem to je cca 2,5 kilometrů. Dojdeme k chatě Pláně pod Ještědem – kde se můžeme občerstvit po náročnějším terénu. Nacházíme se  v nadmořské výšce 780 m.n.m. Dále budeme stoupat až do výšky 1020 m.n.m. – tudíž překonáme výškový rozdíl 232 m.n.m. Nalezneme zde rozmanitost turistických tras pro cykloturistiku, pěší turistiku, lyžařskou turistiku i pro koloběžky.


Chata Pláně pod Ještědem

Od chaty pokračujeme stále po červené turistické značce směrem na Skalky, Černý kopec, dále směr Černý vrch až k rozcestí Ještedka. Zde narazíme na odstavné centrální parkoviště, kde se napojíme na nově vybudovanou asfaltovou cestu, kterou půjdeme až k vrcholu Ještědu – stále po červené turistické trase. Než přijdeme k vrcholu uvidíme značku Rozcestí – Ještěd. My zvolíme odbočku doprava, čili k vrcholu.

Ještěd se nachází ve výšce 1012 m.n.m. Celkem jsme ušli 5,5 km. Přibližná doba průměrné chůze 1 hodina a 20 minut bez přestávky.  Na Ještědu můžeme navštívit restauraci – kde si můžeme dát obídek a kochat se výhledem na překrásnou přírodu. Otevírací doba restaurace PO – NE – 10:00 – 00:00 hodin.

Ze samotného vrcholu Jizerských hor Ještědu můžeme za dobré viditelnosti dohlédnout až do Polska a Německa. Východním směrem se nachází Orlické hory, Krkonoše a Jizerské hory. Jižním směrem můžeme spatřit Železné hory, západně až jihozápadně Prahu, Polabí  a Křivoklátskou vrchovinu. Západně uvidíme Krušné hory a Doupovské hory.

 

Nezapomeňte si pohladit na Ještědu bronzovou sochu Dítě z Marsu a vyfotit se s ní, určitě Vám přinese štěstí. Odhalena byla 16.července 2010. Autorem sochy je Jaroslav Róna.

Po odpočinku se vydáme zpět po červené značce k rozcestníku Ještěd a půjdeme doprava stále po červené až ke studánce, dále dojdeme k rozcestníku Nad Výpřeží.  Zde zvolíme cestu doprava po modré turistické značce.  Budeme míjet studánku, stále jdeme lesnatou krajinou. Asi po cca 1 km chůze musíme přejít přes asfaltovou silnici a jdeme stále rovně po modré až dojdeme k Mariánské studánce, Dvořákův kříž. Pokračujeme po modré značce až k centrálnímu parkovišti, od kterého jsme vycházeli.

Celková délka trasy je 9 kilometrů.