Trasa k vodopádu Kamieńczyka

Z Hradce Králové se  vydáme do Szklarska Poreba, což je 106 km, asi 2 hodinky cesty autem. Pojedeme směrem na Úlibice, Novou Paku, Jilemnici , Hrabačov a Harrachov. Přesná adresa:  ULICA SZOSA CZESKA, 58-580 SZKLARSKA PORĘBA, GPS parkoviště: 50°49’23.340″N, 15°29’55.463″E. Parkové stojí cca 5 PLN.

 
cesta k vodopádu

Z parkoviště se vydáme po červené turistické značce. Po 600 metrech dojdeme k rozcestníku Rozdrože pod Kamieńczykiem – kde si můžeme ve stánku zakoupit nějaký suvenýr nebo různě opracované kameny – ametysty atd. Pokračujeme stále po červené turistické značce – cesta k vodopádu je kamenitá a náročnější. Po dalších 700 metrech dojdeme k pokladně vodopádu.


pokladna vodopádu

Vstupné stojí 5 PLN a otevírací doba je pondělí až neděle 9:00 – 16:00 hodin. Ke vstupence obdržíte slušivé helmy proti padajícím kamínkům a můžete vyrazit se kochat vodopádem. Nezapomeňte na vhodnou obuv! Na skalách jsou upevněny pletiva, celou dobu jdete po ocelových konstrukcích.

Vodopád se nachází ve výšce 843 m.n.m., vodopád se skládá celkem ze tří částí, z nichž voda padá 27 metrů do překrásné soutěsky, dlouhé cca 90 metrů.
Po obou stranách lemována skalními stěnami s výškou 27 metrů a šířkou 3 až 4 metry.

Zhruba v polovině soutěsky se nachází Zlatá jáma, kde se vyskytují vzácné minerály jakou jsou ametysty – tj. odrůda krystalového křemene, zbarvená převážně do fialova až purpurova.

Naproti chatě Kamieńczyk se nachází další vyhlídka, která je přístupná pořád a není placená.


vodopád z neplacené vyhlídky

Po prohlídce se můžeme zastavit v chatě Kamieńczyk nebo v  Szałas Sielanka.


Chata Kamienczyk a Szalas Sielanka

V Szalas Sielanka je uprostřed velký gril, kde si můžete sami ugrilovat a pochutnat si na masech, klobásách a místních specialitách. Vřele doporučujeme, sami jsme vyzkoušeli :). Pivo také dobré!


Gril a interiér v Szalas Sielanka

Dále pokračujeme po červené turistické trase 2,3 km, než dojdeme k rozcestníku Hala Szrenicka. Stále pokračujeme po červené k dalšímu rozcestníku Szrenica a držíme se červené, než dojdeme k rozcestníku Svinské kameny. Zde se napojíme na zelenou turistickou značku směrem doleva Hala pod Labskim Szczytem. K tomuto rozcestníku od Svinských kamenů to je 1,8 km.  U rozcestníku Hala pod Labskim Szczytem se vydáme po žluté turistické značce, po které půjdeme zhruba 1,9 km až dojdeme k dalšímu rozcestníku a zde odbočíme doleva na první zelenou značku.


Svinské kameny

Po celé délce cesty máme po pravé straně Szrenicki potok. Dalších 3,3 km se držíme zelené turistické značky směrem Rozdrože pod Kamieńczykiem.  Zde se napojíme již na známou červenou turistickou značku, která nás dovede až na parkoviště.


Celková trasa, zdroj: mapy seznam.cz

Celková délka trasy je 12,5 km, což je 3 hodiny chůze bez přestávky.