Rozhledna Žalý

Krásná vyhlídková rozhledna Žalý se nachází v Krkonoších v Žalském hřbetu mezi Beneckem a Vrchlabím ve výšce 1 019 m.n.m. Z Hradce Králové je to cesta autem přibližně kolem hodiny. Rozhledna je 18 metrů vysoká a vrcholová plošina pro návštěvníky je ve výšce 16,5 m. Historie rozhledny sahá až do roku 1892 kdy byla vystavena hrabětem Janem Harrachem. Byla nejdříve součástí restaurace, kterou zde hrabě nechal vystavět, ale ta bohužel už několikrát vyhořela. Nyní je u rozhledny horská chata, ve které je možnost se schovat za nepříznivého počasí, ale také dobře se občerstvit a zakoupit suvenýry. Tato rozhledna, která se tyčí nad Beneckem je 4-boká a je takovou „raritou“, jelikož je jediná kamenná v Krkonoších..:-)

Pokud si vyšlápnete točité schodiště s 89 schody, naskytne se Vám nádherný zážitek. Ocitnete se v 16,5 metrové výšce nad zemí, kde se nachází vyhlídková plošina a před Vámi se objeví skvostný pohled nejenom na celé Krkonoše. Při dobré viditelnosti máte možnost vidět Sněžku, Černou horu nebo také Kotel a když budete mít hodně velké štěstí na počasí, uvidíte až Ještěd a Bezděz.

 

 Právě i otevírací doba je řízena podle počasí. Pokud je počasí dobré, je rozhledna otevřena denně od 10 – 16 hod. Vstupné je celkem přijatelné – 20 Kč, děti – 10 Kč. Již zmíněná sousední horská chata je otevřena také denně od 10 – 17 hod. A jak se na rozhlednu dostat? Pokud jste po cestě unavení a nechce se Vám absolvovat cestu pěšky, můžete vyjet lanovkou z Herlíkovic a poté je to již pouhých 500 m na vyhlídku. My ale doporučujeme cestu absolvovat po svých a to z Benecka po červené turistické trase. Sice je to mírně do kopce, ale není to nic závažného a cestu máte zdolanou do 45 min. Zaparkovat můžete na Benecku na Zlaté vyhlídce a poté je to již 1,3 km po již zmiňované stezce a nejbližší autobusovou zastávkou je Žalý – Křížovky (cca 2 km). Na závěr bychom Vám chtěli zmínit jednu zajímavost a tou je, že uvnitř rozhledny je expozice různých druhů ptáků, jak vycpaných tak udělaných z papíru apod…Pro lepší zážitek Vám doporučujeme rozhlednu navštívit v zimě..:-)

                                                  GPS: 50°39’29.517″N, 15°34’20.585″E