Rozhledna Žaltman

Rozhledna Žaltman, která leží v Jestřebích horách je vcelku obyčejnou rozhlednou. Není v ničem originální a její konstrukce je zcela jednoduchá. Tím, ale nechceme říci, že by se nám rozhledna nějak nezamlouvala. Jak jsme již zmínili, nachází se v Jestřebích horách nad Malými Svatoňovicemi což je v okrese nedalekého Trutnova. Rozhledna je položena ve výšce 739 m.n.m. a je tak nejvyšším vrcholem těchto hor. Celkově je rozhledna vysoká 12 m.

Žaltman patří mezi ty starší rozhledny a proto není divu, že konstrukce není tak náročná jako poslední výstavby moderních vyhlídkových rozhleden v nedávné době. Byla vystavena už v roce 1967 členy Sokolu v Malých Svatoňovicích, kteří pečují o rozhlednu nadále. Jestliže se na rozhlednu chystáte vydat, bude Vás na vrchol vyhlídkové plošiny čekat 51 schodů po točitém a nenáročném schodišti. Rozhledna Žaltman je po celý rok volně otevřena a vstupné je nulové. 

 

Pokud se do Jestřebích hor vydáte a budete mít v plánu navštívit tuto rozhlednu, určitě si všimnete vysokých vzrostlých stromů okolo a budete si říkat jak je možné z rozhledny něco vidět. Ano máte pravdu, že výhled je trošku ztížen, ale i přesto se Vám naskytne úchvatný pohled po okolí. Máte možnost vidět Adršpašsko – teplické skály, Jestřebí hory, Broumovské hory, Orlické hory, přehradu Rozkoš, Kralický sněžník, ale také do Polska na Vraní hory.

Nejlepší a nejsnadnější cesta jak se na rozhlednu dostat vede právě z Malých Svatoňovic, což jsou přibližně 4 km a nebo také z Radvanic (4 km). Obě trasy vedou po dobře značených turistických trasách.

GPS: 50°33’13.334″N 16°2’47.914″E