Rozhledna Panorama na Černé Hoře

Pokud si vyrazíte na Černou Horu do Krkonoš, určitě nezapomeňte navštívit její unikátně vystavenou rozhlednu. První rozhledna na Černé Hoře byla původně vystavena v roce 1896 avšak moc dlouhou dobu nevydržela a za pár let byla zbourána. Poté byla vystavěna další o něco vyšší rozhledna, která byla za pár let také zbourána a Černá Hora se tak po několik let musela bez této turistické atrakce obejít.  V roce 1928 zde byla vybudována nová lanová dráha, která byla využívána až do roku 1981.

V tomto roce se začala stavět nová kabinková lanovka, která byla dokončena roku 1998 a která slouží až do dnešní doby. Ale pojďme se vrátit zpět a to k výstavbě rozhledny. Celá původní lanová dráha z roku 1928, byla kompletně zbourána až na předposlední nosný sloup číslo 8. Stožár byl zachován a byla zde na tomto místě vybudována nová rozhledna, která byla otevřena roku 1998.

Rozhledna Panorama na Černé Hoře je sitována v nadmořské výšce 1 269 m , a rozhledna je celkově vysoká 26 m, přičemž vyhlídková plošina je ve výšce 21 m. Aby jste mohli zažít nádherný výhled po okolí, s výjimkou pohledu na Sokolskou boudu, která je v adekvátním stavu, musíte vyšlápnout 106 točitých schodů. Naskytne se Vám výhled na naši nejvyšší horu Sněžku, Hrad Trosky nebo také Hrad Bězděz. Při dobrém výhledu a Vaší pozornosti, máte možnost vidět až Kunětickou Horu, Jeseníky s jejich nejvyšším vrcholem Praděd a také Orlické hory.

Otevírací doba je zde velmi krátká. Navštívit rozhlednu můžete jen za dobrého počasí, což je samozřejmostí, ale od pondělí do pátku je zde otevřeno od : 14 : 15 – 16 : 00, což je pro nás velkým zklamáním.

Sobota – Neděle: 10 : 00 – 16 : 00.

Dnes rozhledna slouží více funkcemi než jen jako rozhledna. Její hlavní funkcí je šíření signálu pro mobilní operátory a když se budete dívat na program ČT2 na pořad Panorama, všimněte si, že právě jedna z kamer je umístěna právě zde. Pokud si hodláte udělat výlet na Černou Horu, opravdu rozhlednu navštivte. Dostupnost je jednoduchá a na „kopec“ se dostane tzv. Černohorským expresem – kabinkovou lanovkou. Z Hradce Králové je to autem skoro za rohem a cestu budete mít spořádanou okolo jedné hodiny jízdy.

GPS: 50°38’56.616″N, 15°45’7.595″E