Rozhledna na Zvičíně a Raisova chata

Rozhledna s přilehlou chatou na vrcholu Zvičina se nachází v Podkrkonoší nedaleko Královéhradecké zoo ve Dvoře Králové, která je vzdálena přibližně 8 km. Vrchol Zvičina je ve výšce 671 m. n. m. Zde je možnost navštívit vedle barokního kostelíka sv. Jana Nepomuckého, který byl vystavěn v roce 1706 velkou a nepřehlédnutelnou Raisovu chatu, kde je součástí i rozhledna, která má velmi bohatou minulost.

Hlavní zlom v historii této ikony Zvičina nastal v roce 1900 když byla odkoupena českými turisty. Ti si ji vzali do své péče a chata byla postupně zvelebována. O 26 let později, konkrétně v roce 1926  se dostala řada i na rozhlednu. Ta byla oficiálně otevřena  25. 4. tohoto roku. Později byla rozhledna na dlouhou dobu uzavřena, kvůli jejímu špatnému technickému stavu. Naštěstí v létě v roce 2009 provozovatel rozhlednu opravil a zrekonstruoval a v roce 2010 byla znovu otevřena a svůj účel plní nadále.

Výška rozhledny dosahuje 10 metrů a vede na ni 65 dřevěných schodů. Výhledem se dostanete na celé Krkonoše, Jizerské hory nebo také Kunětickou Horu.

Otevírací doba: od středy do neděle 11:00 – 22:00 od června do září.

Bohužel rozhledna je otevřena jen v  letním období, přičemž chata je otevřena celoročně. Dostupnost je snadná jak autem i na kole a proto je chata s rozhlednou často vyhledávaným turistickým cílem. Turistické trasy jsou na vrcholu snad ze všech stran a autem se dostanete přes obci Zvičinu.

GPS: 50°27’17.528″N, 15°41’35.837″E