Rozhledna na Anenském vrchu

Do roku 2010 na Anenském vrchu chyběla jen jedna věc a to právě kvalitní rozhledna s dobrým výhledem po okolí. V roce 2010 se tato myšlenka vystavět rozhlednu splnila a tak slavnostně 28.10. 2010 byla rozhledna otevřena a stala se tak pro mnoho návštěvníků velmi vyhledávaným turistickým cílem. Jinak historie této rozhledny sahá až do roku 1937. Právě až do tohoto roku zde stávala malá kaple s rozhlednou.

P1130372

Ale jelikož v 30. letech minulého století zde byla stavěna těžká a masitá opevnění, rozhledna s malou kaplí museli být zbourány a znovu vystavěny nedaleko údolí Hadinec.   Je vystavěna ve výšce 991 m.n.m., rozhledna je celkově vysoká 17 m a plošina se nachází ve výšce 12 metrů. Kolem ocelového pilíře, který je uprostřed rozhledny je velké točité schodiště.

Rozhledna na Anenském vrchu je vystavěna ve výšce 991 m.n.m., rozhledna je celkově vysoká 17 m a plošina se nachází ve výšce 12 metrů. Kolem ocelového pilíře, který je uprostřed rozhledny je velké točité schodiště. Pokud se na rozhlednu vydáte budete si připadat jak „pán“ celých Orlických hor, jelikož toto pohoří budete mít celé jak na dlani, ale také je možnost vidět až do Polska.

Jestliže se Vám Krkonoše ani Sněžka neschovají do nějakého oparu a budete mít dobrý výhled, naskytne se Vám pohled i na tato místa. Rozhledna je celoročně otevřena a je bezplatná. Nachází se nedaleko Velké Deštné, která je nejvyšším vrcholem Orlických hor a asi 4 km východně od Říček.

Rozhledna je dřevěná a bylo na ni vybráno několik druhů kvalitního dřeva. Například podstavné sloupy jsou z kvalitních modřínů a zábradlí zase z borovice. Na Anenský vrch se dostanete nejlépe po červené turistické trase z parkoviště na Mezivrší, což je asi 2,5 km. Cesta je velmi zajímavá, protože jdete kolem prvorepublikových opevnění, které jsou také velmi vyhledávaným turistickým cílem. Další cesta vede z parkoviště na Panském poli u bunkru Hanička.

GPS: 50°12’57.416″N, 16°30’44.460″E