Na Kozlovský kopec k Pravěké vesnici

Semanín je od Hradce Králové vzádlen 67 kilometrů, což je hodinu a 10 minut cesty autem směrem na Býšť, Holice, Vysoké Mýto, Litomyšl a Semanín. V Semaníně zaparkujeme u Semanínské kapličky – jejíž GPS je: 49°52’26.084″N, 16°25’57.525″E.


Semanínská kaplička

Naše trasa začíná u Semanínské kapličky, která se nachází 548 m.n.m. Kaple je z roku 1865. V roce 1993 kapličku opravilo Město Česká Třebová.


chaloupka místního poustevníka

Od Semanínské kapličky se vydáme po modré turistické značce směrem na Kozlovský kopec. Po 700 metrech nepřehlédněte modrou šipku, která ukazuje směrem doleva – jako záchytný bod Vám může sloužit chaloupka místního poustevníka, podél které se vydáváte vzhůru k rozhledně Kozlovský kopec, na kterou narazíte cca po dalších 500 metrech stálého stoupání do kopce.

Ve výšce 600 m.n.m se nachází rozhledna Kozlovský kopec s vysílači, vysoká 56 metrů, vyšlápnete si 133 schodů do výšky 33 metrů, kde je vyhlídková plošina. Uvidíme Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník i Jeseníky. Celkem má rozhledna 174 schodů, kde se dále nacházejí vysílače mobilních operátorů. Cena vstupného je 20 Kč. Rozledna byla otevřena v roce 2001 a její konstrukce je kovová. Jen tak pro zajímavost r. 1929 na Kozlovském kopci také stála rozhledna, ale dřevěná, vysoká 29 metrů.


Rozhledna Kozlovský kopec

Po prohlídce pokračuje cca 250 metrů na další bod naší cesty – chatu M. Švabinského. Zde se můžeme občerstvit. Chata M. Švabinského určitě stojí za shlédnutí, jejíž kořeny sahají až do roku 1933.


Chata M. Švabinského

Od chaty pokračujeme stále po modré značce až dolů k turistickému rozcestí. Zde odbočíme doprava, kde stále pokračujeme po modré – po naší levici se objeví zastávka autobusu Kozlov, cca 500 metrů půjdeme po silnici, než odbočíme doleva a držíme se stále modré značky.


Pravěká osada – Křivolík

Po dalších 650 metrech narazíme na Pravěkou osadu – Křivolík. Osada je přístupná návštěvníkům celoročně, je možné zde posedět.

Po prohlídce Pravěké osady, pokračujeme stále po modré značce na turistické rozcestí Uhrovy doly – držíme se stále modré cca po 1,5 km dojdem k rozcestníku Ke Křivolíku, zde odbočíme doleva na žlutou turistickou značku.

Po žluté jdem dalších 1,5 km až k rozcestníku Nad Svinnou – zde odbočíme doleva na zelenou turistickou značku a budeme se vracet zpět. Dojdeme k rozcestníku Na Šklibandě – zde odbočíme doleva směrem na Uhrovy doly. Od Uhrových dolů se dáme doprava a napojíme se na již známou cestu označenou modrou turistickou značkou směrem zpět k Pravěké osadě. Pokračujeme na chatu M. Švabinského, rozlednu Kozlovský kopec a k Semanínské kapličce.

Celková délka trasy je 10,7 kilometrů, což je 2 a půl hodiny chůze bez přestávky.

Trasa ZDE

Pokud Vám po cestě vytrávilo, můžete se zastavit cca 11 km od Litomyšle v obci Čistá ve vyhlášené restauraci U Zběhlíka, kterou 3 hvězdičkami doporučil Zdeněk Polhreich.


Penzion a restaurace U Zběhlíka