Zpět na novinky Natura Park Pardubice

Zdroj a foto: www.natura-park.cz

Natura Park se nachází v Pardubicích, od Hradce Králové je vzdálený 25km, což je asi necelá půlhodinka cesty autem směrem na Opatovice nad Labem a Pardubice.

GPS: N 50°1.99460′, E 15°47.05242′

Provoz objektu je navržen do tří podlaží. Hlavní přístup je ze stezky po břehu řeky Chrudimky, s níž se do budoucna uvažuje spíše v kategorii nábřežní promenáda. Tento hlavní vstup v prostřední výškové úrovni domu je kryt konzolou nevyššího patra a vede do vstupní haly s expozicí, na niž navazuje informační centrum, které je tak v přímém kontaktu s kolemjdoucími.

Dále toto podlaží obsahuje zázemí lektorů, venkovní krytou učebnu a hygienické zázemí. V nejnižším podlaží, které je kryté zemí, je umístěna specializovaná učebna, která poskytuje díky speciálně navrženému umístění okna neobvyklou perspektivu výhledu v těsném kontaktu s terénem. Z tohoto podlaží je možné vyjít do stávajícího venkovního areálu ekologické výchovy s množstvím výukových prvků.

Prostor před tímto vstupem je kryt konzolou středního patra a může sloužit jako krytá venkovní učebna. Navíc jeho terénní hrany jsou speciálně upraveny, aby vytvářely přírodní amfiteátr. Dále toto podlaží dále obsahuje technické zázemí a skladovací prostory domu. Nejvyšší podlaží nabízí dvě přednáškové místnosti. Jednu s výhledem do korun stromů, druhou na hladinu řeky Chrudimky. Také je zde možné využít střešní terasu. Objekt je řešen jako bezbariérový.

Objekt Natura parku zahrnuje dvě hlavní části – samotnou budovu návštěvnického centra a okolní oplocený parkový areál. Oběma částmi prolíná interaktivní expozice. Expozice a služby návštěvnického centra budou zaměřeny na představení a význam Natury 2000 od evropské úrovně, přes národní úroveň ke krajské a v rámci ní na konkrétní lokality. Žádné centrum se v České republice nezabývá Naturou 2000 jako takovou, pouze jejími součástmi, a to jen některými.

VSTUPNÉ

 

 

Další pořádané kulturní akce

Zvonička u Sv. Huberta, přes rybník Kříž – procházka

  Rybník Kříž se nachází v Hradci Králové, vydáme se směrem na Nový Hradec a z ulice Holická odbočíme doleva a zaparkujeme u Hájovny Zelený sloupek. GPS: N 50°10.78028′, E 15°51.62455′. Odtud se vydáme po zelené turistické značce, kde vede i Planetární stezka Hradec Králové. Po cca 200 metrech dojdeme […]

Naučná stezka Les Svíb – Čistěves

  Naučná stezka Les Svíb je od Hradce Králové vzdálena 13 km, což je asi 16 minut cesty autem, směrem na Všestary, Lípu a Čistěves. Zaparkujeme na parkovišti – GPS: N 50°17.50972′, E 15°43.92078′ Okružní naučná stezka seznamuje s válečnými dějinami, funerálním uměním a památkami z Prusko-rakouské války 1866. Jedná […]

Biocentrum Obora – Smiřice

  Biocentrum Obora se nachází ve Smiřicích. Z Hradce Králové to je asi 16km, což je asi necelých 20 minut cesty autem, směrem na Plotiště a Smiřice. GPS: N 50°17.78288′, E 15°52.63325′ Vodní dílo je tvořeno vodní nádrží po těžbě štěrkopísku. Je tvořeno z části komerčně rekreační (blíže k silnici) […]

Zpět na novinky