Na hrad Litice

Obec Záměl je vzdálena od Hradce Králové cca 42 km, což je 40 minut cesty autem. Z Hradce Králové pojedeme směrem na Třebechovice, Týniště, Častolovice, Doudleby nad Orlicí a Záměl. Než dorazíme na určené místo, po levé straně míjíme čerpací stanici, za níž cca 200 metrů odbočíme doleva a jedeme po úzkém kameninové cestičce, kde jsou po pravé i levé straně chatičky. Podjíždíme mostkem pod tratí a po 100 metrech parkujeme za závorou. GPS: 50°5’18.804″N, 16°18’56.892″E.


Parkování a chatička, kolem které se jede

Odtud se vydáme po červené turistické trase, jdeme 0,5 km až dojdeme ke studánce Panny Marie. Držíme se stále červené. Zde velký pozor na značku!!!! Po 150 metrech odbočíme na červenou doleva do kopce, lze tuto značku lehce přehlédnout! Po červené značce šplháme stále lesem do kopce až narazíme na rozcestník Liščí doly! V tuto chvíli jsme ušli 1,7 km. Na rozcestníku se napojíme na zelenou turistickou značku směrem na rozcestník Černá tabule!


studánka Panny Marie

Od rozcestníku Lišcí Doly dejte pozor po 100 metrech na zelenou značku, která směřujem doprava, NE rovně! Vydáváme se po zelené do lesa. Jakmile dojdeme k rozcestníku Černá tabule, pokračujem po zelené, zároveň žluté turistické značce až k rozcestníku Litice nad Orlicí – most.

Zde se dáme doprava po červené turistické značce přes most, kde teče Divoká Orlice. Dalším bodem pro odbočení nám může být restaurace Zátiší a rozcestník ukazující směrem k hradu – stále jdeme po červené. V půlce cesty uvidíme kapličku – od kapličky nás už čeká pouhých 200 metrů k hradu Litice. Zpět jdeme stejnou cestou.


hrad Litice, kaplička

Celková délka trasy je 10 kilometrů, což jsou 2 hodinky chůze bez přestávky.


zřícenina hradu Litice

Trasu najdete ZDE