Braunův Betlém – Kuks – naučná stezka

 

Naučná stezka Braunův Betlém – Kuks je od Hradce Králové vzdálen asi 28 km, což je 35 minut cesty autem, směrem na Smiřice, Jaroměř a Kuks.

Pro lepší orientaci využijte GPS – parkoviště Braunův Betlém:

50°23’54.504″N, 15°50’28.796″E

Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru.

K Betlému se dostanete autem podle navigace hnědými dopravními značkami „Braunův Betlém“ až na záchytné parkoviště přímo u kraje lesa, ve kterém se soubor plastik nachází.

Vydáte-li se pěšky či na kole, můžete využít značení naučné stezky Půjdem spolu do Betléma. Výchozím bodem trasy je parkoviště v obci Kuks, kde je zároveň její konec, protože cesta je vedena okruhem zpět. Na cestu se vybavte pevnou obuví či trekovými koly. Pro pěší variantu si vyhraďte čas cca dvě až tři hodiny. Délka trasy je 7 km.

Případně můžete z Kuksu vyrazit i po červené značce KČT proti proudu řeky Labe kolem Šporkovského mlýna ve Stanovicích. Trasa má délku 3,5 km a počítejte přibližně s hodinou času.

Při využití vlakové dopravy vystupte na zastávce Kuks a vydejte se odtud podél trati po žlutém značení, které je totožné s částí trasy naučné stezky (3 km). Pěšky po žluté dojedete do Betléma i z opačné strany od zastávky Žireč (1 km).

Historie Braunova Betléma

Zdroj a více info ZDE

Adresa:

hospitál Kuks
544 43 Kuks 81

Telefon:

pokladna:
+420 499 692 161
správa:
+420 724 663 535

e-mail:

kuks@npu.cz